Odżywianie Zdrowie

Żywność, która może być szkodliwa dla nerek.

Nie wiesz jak dbać o swoje nerki? Wszystko zależy od tego, co masz na talerzu! Niektóre pokarmy powinny być ograniczone, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie tego ważnego organu.
Nerki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i pełnią funkcję oczyszczającą, na którą często zwraca się uwagę. Jednak ich rola nie ogranicza się tylko do tego.
Podczas gdy te ważne organy są niezbędne do pozbywania się odpadów z organizmu, pozwalają nam również dostosować się do naszego stylu życia i środowiska, a w szczególności odżywiać się w różny sposób w zależności od kraju i klimatu. Nerki pomagają nam, na przykład, eliminować sól, jeśli spożywamy jej zbyt dużo lub zagęszczać mocz w gorące dni, aby uniknąć odwodnienia. Regulują one również precyzyjnie dopływ i odpływ płynów, potasu i wapnia.
Ale to nie wszystko. Narządy te pełnią również rolę endokrynną, ponieważ wydzielają reninę, enzym, który wpływa na regulację ciśnienia krwi. Przekształcają one również wczesną formę witaminy D w formę aktywną. Wszystkie te powody sprawiają, że dbałość o te narządy jest niezbędna. A jednym ze sposobów, aby to zrobić jest dieta!

Jakich pokarmów należy unikać, aby dbać o nerki?

Jeśli niektóre pokarmy mają być preferowane w celu ochrony nerek, inne mogą być szkodliwe, ale to zależy od osoby. W przypadku prawidłowej funkcji nerek, nerki radzą sobie z prawie każdym pokarmem. Gdy funkcjonują one gorzej lub w przypadku nawet niewielkiej niewydolności nerek, należy unikać pewnych pokarmów. Istnieją dwie główne rodziny pokarmów, które należy ograniczyć: te bogate w białko i te bogate w sól.

Nerki: ograniczyć pokarmy bogate w białko.

Nadmierne spożycie białek sprawia, że nerki pracują ciężej, co przyspiesza utratę ich funkcji. Starsze badania na zwierzętach wykazały, że białka zwiększają ciśnienie wewnątrz nerek i że jest to szkodliwe w dłuższej perspektywie.
Zaleca się, aby zdrowe osoby dorosłe spożywały 0,83 białka na kilogram masy ciała dziennie. Jak postępować w przypadku łagodnej niewydolności nerek? Nie ma mowy o całkowitym odstawieniu białka. Z obawy przed dializą, niektórzy ludzie nie spożywają już w ogóle białka i stają się niedożywieni. Aby tego uniknąć, lepiej skorzystać z porady nefrologa lub dietetyka.

Similar Posts