Odchudzanie Zdrowie

Jak skutecznie schudnąć?

Pytanie „Jak skutecznie schudnąć” jest prawie tak samo trudne, jak to szekspirowskie: „Być albo nie być”. Nie ma na nie chyba jednej odpowiedzi, bo… to zależy. Zależy od osobistej przemiany materii, od przyjmowanych leków, od kondycji zdrowotnej. Żyjemy w takich czasach, że dietetyk (który nam może doradzić, jak skutecznie schudnąć), stał się instytucją wręcz niezbędną. Ludzie żyjący w dawnych wiekach, żywiący się owocami i nienafaszerowaną antybiotykami dziczyzną upolowaną własnymi rękami, nie przyjmujący żadnych hormonalnych leków i właściwie żyjący w ciągłym ruchu, dietetyków raczej nie potrzebowali. My stety/niestety w dawnych wiekach nie żyjemy. Więc jak skutecznie schudnąć?

Nieprawdopodobna nowina

Weronika przybierała na wadze i nie przejmowała się tym do momentu, w którym zauważyła, że wejście do jej własnego mieszkania jest jakby węższe. Że jakby mniej się w nim mieści. Wtedy się przejęła swoim problemem na poważnie.
– Chyba się muszę odważyć… – pomyślała – …muszę się odważyć iść do dietetyka.
Odważyła się, wrzuciła swoje ciuchy w rozmiarze trzy iks el i poszła. Patrząc w odbiciach szyb na swoje okrągłe, a właściwie na swój okrągły kształt (żeby nie powiedzieć „całokształt) marzyła tylko o pozbyciu się tych zbędnych kilogramów.
Diagnoza dietetyczki była nieprawdopodobna. Powiedziała Weronice, że ta spożywa… za mało. Spożywa za mało i dlatego tyje. Weronika robiąc oczy jak pięć złoty spytała się, jak to możliwe…
Historia ta nie jest wyssana z palca. Weronika naprawdę jadła za mało, a organizm magazynował tłuszcz, bo bał się tych niedoborów substancji odżywczych. Pani dietetyk powiedziała Weronice, wcześniej badając ją specjalistycznym sprzętem, jakie jest jej dobowe zapotrzebowanie na kalorie. Powiedziała jej też, że konsekwentne trzymanie się tego zapotrzebowania powinno rozwiązać problem nadwagi. Oczywiście wzięła też pod uwagę zdrowie Weroniki i to, jakie leki Weronika przyjmuje.

Po kilku miesiącach skrupulatnego odliczania zjedzonych kalorii wejście mieszkania Weroniki znów stało się w jej odczuciu szersze. A ludzie jej mówią, że chudnie w oczach i w… Weronika jest bardzo zadowolona z porad pani dietetyk.

Ogólna zasada skutecznego chudnięcia.

Pani dietetyk powiedziała Weronice coś jeszcze. Powiedziała jej o ogólnej zasadzie trzymania zdrowej wagi. Weronika tą zasadę przekazała mi, a ja wprowadziłem ją w życie (tak, ja też zauważyłem, że wejście do mojego mieszkania robi się węższe). Ta zasada brzmi, żeby jeść więcej od swojego dobowego zapotrzebowania na kalorie. Jeść, a potem to spalić poprzez ruch. Na moim przykładzie wygląda to tak:

W internecie sprawdziłem ile według wieku, wagi i wzrostu wynosi moje zapotrzebowanie kaloryczne. Wynosi dwa tysiące kalorii. Dlatego zjadam 2200 kalorii, a poprzez spacer czy inny ruch spalam między 500 a 600. Wtedy nie przekraczam zapotrzebowania, bo to tak, jakbym zjadł kalorii 1700. Czyli zjadam poniżej normy zarazem nie jem za mało. Pani dietetyk powiedziała Weronice, że mniej więcej o to chodzi. Że to jest ogólna odpowiedź na pytanie:

Jak skutecznie schudnąć? Albo nawet, jak w ogóle na wadze nie przybrać?

Similar Posts