Diety Zdrowie

Brak miesiączki – czy to wina mojej diety?

Większość kobiet przez znaczną część swojego życia jest niezadowolona ze swojego wyglądu. Wiąże się to z przede wszystkim przechodzeniem na różnego rodzaju diety. Celem innego sposobu odżywiania jest schudnięcie, bez zwracania uwagi na efekty uboczne nieprawidłowego jedzenia.

Kobiety zwykle nie łączą przesunięcia, zwiększenia bądź zmniejszenia obfitości czy całkowitego zaniku miesiączki z dobraną dietą. To jest ogromny błąd. Bardzo często dieta „cud”, która nijak się ma do zdrowego odżywiania, jest powodem naszych problemów zdrowotnych.

Gdzie moja miesiączka – Jak nie stracić miesiączki podczas odchudzania?

1. Odpowiednia podaż kalorii

Kobiety często łapią się w pułapkę myślenia, że „im mniej zjem, tym więcej schudnę”. Nic bardziej mylnego! Ilość dostarczonych kalorii należy dostosować indywidualnie, względem zapotrzebowania organizmu. Pod uwagę należy wziąć wiek, wagę, stopień wytrenowania, tryb życia – oszacować ilość i intensywność treningów oraz ruch przez pozostałą resztę dnia.

Zbyt mała ilość dostarczanych kalorii spowoduje, że nasz organizm będzie odczuwał stres związany z nieodpowiednią ilością dostarczanej energii i zamiast spalać tkankę tłuszczową, będzie ją kumulował na „gorsze czasy”!

Zbyt duża ilość dostarczanych kalorii spowoduje, że mimo ćwiczeń i ruchu, nie będziemy tracić – a nawet możemy wciąż przybierać na wadze.

Jak więc należy oszacować odpowiednią ilość kalorii?

Najlepiej udać się do dietetyka bądź trenera personalnego. Są to osoby odpowiednio wyszkolone i doświadczone, które potrafią udzielić porad w zakresie dostosowania diety do indywidualnego zapotrzebowania każdej kobiety. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny i potrzebuje różnych bodźców, aby otrzymać upragniony rezultat.

Ważne jest to, że najmniejsza ilość przyjmowanych kalorii NIE MOŻE być niższa niż wynosi nasze PPM. PPM jest zapotrzebowaniem kalorycznym organizmu w stanie spoczynku. Dosłownie mówiąc – tyle MUSIMY jeść, jeżeli leżelibyśmy w bezruchu na łóżku całą dobę. Spożywanie niższej ilości kalorii przyczynia się do niepożądanych efektów ubocznych, m.in. zaniku miesiączki, z powodu ogromnego przeciążenia organizmu i niedostarczania mu odpowiedniej ilości energii do podtrzymywania wszystkich procesów życiowych.

Chcąc uregulować swój cykl miesiączkowy należy dostarczyć taką ilość kalorii, która wynika z CPM. CPM jest to całkowita przemiana materii. Dostarczając tyle energii do organizmu, będziemy wychodzili na „zero” kaloryczne, a więc nie przybierzemy, ani nie stracimy na wadze.

*Chcąc schudnąć, powinniśmy zredukować ilość kalorii od wartości CPM o jakieś 10-20%.

2. Relaks i odpoczynek

Kobiety często mają na głowie pracę, edukację, dom czy rodzinę. Masa obowiązków sprzyja nadmiernemu stresowaniu się i braku poczucia spokoju. Permanentny stres powoduje podwyższenie się hormonów stresu, m.in. kortyzolu, który hamuje procesy odchudzające i wzbudza cały organizm w stan niepokoju. Niestety, trwały brak równowagi hormonalnej może przyczyniać się do zaniku miesiączki.

Należy więc zwrócić szczególną uwagę, aby wygospodarować sobie czas na odpoczynek i ustabilizowanie myśli. Pozwala to ograniczyć stres, żyć spokojniej, a także zniwelować negatywne skutki stresu.

3. Odpowiednia ilość treningów

Kobiety często popadają w skrajności, zarówno we wdrożonych dietach, jak i ilości i formie treningu. Zbyt intensywne, długie ćwiczenia, a także ich zbyt duża ilość może przyczyniać się do efektu przetrenowania. Rezultat takich działań będzie odwrotny – nasz organizm nie będzie miał czasu na regenerację i odpoczynek, będzie przemęczony. Skutkować to będzie spowolnionym procesem odchudzania. Dodatkowo, zbyt duże przetrenowanie powodować może negatywne efekty w funkcjonowaniu poszczególnych procesów w organizmie, m.in. zaburzenia w wydzielaniu hormonów, a te wpływają na prawidłowy cykl miesiączkowy i występowanie miesiączki.

Należy zwrócić uwagę, aby trening dostosowywać do własnego, indywidualnego stopnia wytrenowania i potrzeb. Nie powinniśmy przesadzać z ilością ćwiczeń. Sam trening jest równie ważny, co regeneracja, jeżeli chcemy zachować równowagę organizmu, a w tym zapewnić sobie prawidłowy przebieg miesiączki.

Similar Posts