Diety

5 zasad zdrowej diety dla osób starszych

Każdy człowiek powinien odżywiać się zgodnie ze swoim wiekiem. Inne jest twoje zapotrzebowanie na składniki odżywcze w momencie, gdy masz lat dwadzieścia, a zupełnie inne w momencie, gdy jesteś już czterdzieści albo pięćdziesiąt lat starszy. Wiek dojrzały wiąże się niestety z coraz częstszymi i poważniejszymi problemami zdrowotnymi. Niektórzy uważają, że są one nieodłączną częścią starzenia się, ale jednak tak wcale nie musi być, bo zdrowy jadłospis dla osób starszych pomoże ci uniknąć różnych schorzeń. Oprzyj go zatem na poniższych pięciu zasadach. Są to takie podstawy zdrowego żywienia u osób starszych.

1 – pij dużo wody


Woda to życie. Nie zastąpią jej ani żadne super zdrowe produkty spożywcze, ani nawet żadne suplementy diety. Nawet jeśli pijesz ją z wielkim trudem, niestety musisz się do tego zmuszać, o ile nie chcesz doprowadzić do odwodnienia organizmu, które będzie się objawiać ciągłym zmęczeniem, suchością skóry oraz zaparciami, z jakimi osoby starsze i tak często mają spore problemy. Pij więc codziennie dużą butelkę wody, najlepiej tej mineralnej z dodatkowymi składnikami mineralnymi. Możesz też od czasu do czasu sięgnąć po jakiś ziołowy napar albo klasyczną czarną herbatę. Kawę pij jedynie w godzinach porannych, aby nie mieć problemów z zasypianiem.

2 – jedz mniej, a częściej


Na problemy z zaparciami bardzo dobrze działa też częstsze jedzenie mniejszych porcji żywności. Dieta dla osób starszych powinna więc zostać złożona z pięciu niewielkich posiłków, które będą spożywane średnio co 3 lub 4 godziny. Oczywiście trzy z tych posiłków powinny być nieco większe (śniadania, obiady i kolacje), a dwa można potraktować jak taką niewielką przekąskę czy deser po obiedzie. Jeżeli natomiast masz problem z utrzymaniem zdrowej wagi, koniecznie zacznij liczyć kalorie lub zgłoś się do dietetyka, który sam ułoży dla ciebie odpowiednią dietę, na jakiej w ogóle nie będziesz tyć, a wręcz zaczniesz chudnąć i w ten sposób zadbasz dodatkowo o swoje zdrowie.

3 – wzbogać dietę zdrowymi tłuszczami


W naszym kraju jakoś tak nie lubimy się szczególnie ze zdrowymi tłuszczami. Jeżeli już jemy tłuszcz, najczęściej spożywamy go pod postacią nasyconych kwasów tłuszczowych, które nie są niczym dobrym dla żadnego organizmu, ponieważ właśnie zwiększają ryzyko chorób serca i chorób układu naczyniowego. Jadłospis dla osób starszych na pewno nie powinien zawierać ani tłuszczu nasyconego, ani tym bardziej tłuszczu trans. Oczywiście jeżeli od czasu do czasu spożyjesz coś takiego, nic złego się nie stanie, ale na co dzień wybieraj raczej te produkty, które są źródłami nienasyconych kwasów tłuszczowych, tzw. oleje roślinne, orzechy, ryby morskie albo nawet awokado.

4 – więcej warzyw i owoców


Często to, co najbardziej nam smakuje, niestety nie jest dla nas zbyt zdrowe. Najprawdopodobniej po sutym obiedzie wolisz zjeść kawałek czekolady albo jakiegoś batonika niżeli sięgnąć po jabłko lub banana. A oczywiście powinieneś postąpić w ten drugi sposób. Im więcej warzyw i owoców będzie gościć na twoim talerzu, tym oczywiście lepiej. Tych produktów nie da się niczym zastąpić. Możesz oczywiście łykać dzień w dzień rozmaite suplementy diety wypełniane witaminami i minerałami, ale nigdy nie zastąpią ci one tego, co może dać ci wartościowy i odżywczy jadłospis dla osób starszych. Przekonaj się zatem do jedzenia warzyw i owoców. Jeżeli nie jesteś w stanie spożywać ich na surowo, śmiało możesz spróbować obrobić je wcześniej termicznie – ugotować na parze albo upiec w piekarniku, raczej nie smażyć.

5 – okresowe głodówki


To przygotowywanie zdrowego jedzenia w pewnym momencie zaczyna wręcz sprawiać człowiekowi przyjemność, jednakże od czasu do czasu nawet zdrowe jedzenie warto sobie… całkowicie odpuścić. Głodówki mają udowodnione działanie prozdrowotne. Nic ci się nie stanie, jeżeli przez jeden dzień będziesz wyłącznie pić wodę i ziołowe herbatki. Wypróbuj tę metodę i zobacz, jak się po niej czujesz. A nóż widelec polubisz się z głodówkami.

Ceny podane w serwisie są cenami netto, należy doliczyć do nich podatek VAT (23%).
1 pkt (punkt) na zakup tekstów = 1 zł netto (bez VAT 23%).

Similar Posts

Jeden komentarz w “5 zasad zdrowej diety dla osób starszych
  1. Każda starsza osoba powinna zobaczyć ten artykuł. Z moich obserwacji wynika, że starsze osoby jadają bardziej tradycyjne potrawy, które nie są najzdrowsze.

Comments are closed.